Historie knihovny

První zmínka o knihovně se datuje od roku 1918, kdy vzniklo sdružení Besídka. O rok později sdružení Besídka bylo přetvořeno a vzniká Čtenářská jednota Havlíček, která založila knihovnu. Knihovna se nacházela ve škole,kde došlo k rozdělení knihovny na dvě části - na Prostřední a Horní Bludovice a to v důsledku Zákona o veřejných obecních knihovnách .

Následující roky Čtenářská jednota Havlíček usilovala o spojení dvě části knihovny a dokonce poslala Místnímu národnímu výboru žádost o spojení. V roce 1936 vznikla první veřejná obecní knihovna.

V roce 1946 se knihovna přestěhovala do školních prostor a knihovníkem byl pan Josef Motl. Nebylo zápisné, jen půjčovné - dospělí platili 1 Kčs za knihu a děti 50 haléřů za knihu. V knihovně bylo 386 svazků knih. Od roku 1959 byla knihovna přestěhována do místnosti nově vybudovaného místního národního výboru, kde je vlastně umístěna dodnes.

V knihovně podle kronik se vystřídalo do dnešních dnů 5 knihovníků - pan Staš, Ščerba, Motl, který roku 1965 se vzdal funkce knihovníka z důvodu nemoci a na jeho místo přichází paní Božena Kubošová.

Od roku 1988 jako knihovnice nastoupila paní Pavla Kubošová původně jako krátkodobé zastupování.  V roce 2017 byla rozšířena výpůjční doba a řady knihovníků rozšiřuje paní Blažena Knyblová .

V roce 1965 došlo k budování střediskových knihoven,  knihovna spadá pod Okresní knihovnu ve Frýdku-Místek až do roku 1993. Poté knihovnu dalších pět let metodicky vedla Knihovna Šenov. Od roku 1998 knihovna je pod záštitou Obecního úřadu v Horních Bludovicích.  V roce 1999 byl knihovně zakoupen první počítač. Od roku 2002 je naše knihovna metodicky vedena regionálním oddělením Městské knihovny Frýdek-Místek.

Roku 2003 byla knihovna zaregistrována mezi knihovny na Ministerstvu kultury České republiky. Pro veřejnost byl v knihovně v roce 2004 zřízen bezplatný internet.

Do ledna 2017 knihovna zaujímala prostory v prvním poschodí Obecního úřadu v Horních Bludovicích. Knihovna se několikrát stěhovala, ale vždy v rámci prvního poschodí. V knihovně byly podél stěn regály až ke stropu, ve kterých byly uložené knihy, což bylo zcela nevyhovující pro čtenáře a návštěvníky knihovny. Knihy v horních regálech byly velmi nedostupné.  V knihovně bylo kolem 5000 svazků.

V únoru 2017 došlo ke stěhování knihovny do nově zrekonstruovaných prostor Obecního úřadu v Horních Bludovicích. Stala se tak bezbariérovou a moderní knihovnou.

6. února 2017 byl v nových prostorách přivítán první čtenář. S novými prostorami knihovny došlo k mnoha změnám - prodloužili jsme výpůjční dobu. Došlo ke změně knihovního programu z Lania na Clavius a k přechodu na automatizovaný výpůjční knihovní systém . Od  května 2018 knihovna přešla na knihovní program TRITIUS. Knihovna dále nabízí studijní místo a Wi-Fi připojení pro návštěvníky knihovny zdarma.